» Přehled případů » Atopická dermatitida » Zhoršení atopické dermatitidy v těhotenství

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Zhoršení atopické dermatitidy v těhotenství

12. 4. 2022
Dobrý den, zajímal by mě názor specialistů. Pacientka v druhém trimestru těhotenství, 31 let, trpí atopickou dermatitidou, před graviditou na lokální terapii s uspokojivým efektem. Během těhotenství došlo k výraznému zhoršení s postižením oblasti prsních dvorců. Aktuálně lokální léčba kortikoidy, ke zmírnění svědění magistraliter s mentolem, obává se dalšího vývoje a vzhledem k lokalizaci i následného kojení, o které moc stojí. Co byste doporučili?
Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den, v těhotenství pro léčbu závažné atopické dermatitidy lze použít lokální kortikosteroidy, inhibitory kalcineurinu a fototerapii UVB 311 nm, takže u Vaší pacientky by bylo vhodné pokusit se nález zlepšit tímto způsobem. V případě selhání nabízí se možnost krátkodobě podat celkové kortikosteroidy. V nejtěžších případech, což ale asi tato pacientka není dle Vašeho popisu, je možná i léčba cyklosporinem, kdy se avšak uvádí možné riziko narození dítěte s nižší porodní váhou.

Dobry den,
souhlasim s pani prof. Cetkovskou. Pokud se jedna o tezsi ekzem asi bych zkusil kratkodobe nasadit systemove kortikosteroidy a pokud bude dochazet k recidive pak je na miste i cyklosporin. Fototerapie UVB 311nm je nejbezpecnejsi varianta akorat efekt byva slabsi. Stran kojeni, pokud ekzem bude v oblasti prsnich dvorcu, obavam se, ze kojeni nebude mozne. Na to je taky dobre pacientku psychicky pripravit.