Dupixent a hepatopatie

25. 5. 2021 15:04
raritní

Dobrý den, prosím o konzultaci mého pacienta:
U 16 letého pacienta s erytrodermií atopického ekzému byl nasazen Dupixent.
Všechna vstupní vyšetření byla zcela v normě, avšak po 1 měsíci léčby došlo k výrazné hepatopatii, AST 3,52, ALT 6,6 (vstupně ALT 0,40, AST 0,32).
Nyní je pacient vyšetřován pro suspektní autoimunitní hepatitidu.
Chtěla bych se zeptat, zda jste se již setkali u léčby Dupixentem k elevaci jaterních testů, popř. až s takto těžkou hepatopatií, i když v SPC tyto nežádoucí účinky popsány nejsou.

Děkuji předem za odpověď.

Reakce: 5

Dobrý den,
v SPC dupilumabu nejsou zmíněné vedlejší účinky tohoto typu, ani jsem se u našich pacientů s touto nežádoucí reakcí nesetkala. Doporučovalal bych léčbu dupilumabem přerušit do té doby, než se zjistí příčina hepatopatie.

Souhlasim s pani prim. Machovcovou.......nema infekcni mononukleozu ? V tom věku může proběhnout relativně bezpřiznákova...a mohou byt vyssi akorat jaterni testy

Dobrý den,
souhlasím s kolegy - léčbu bych v tuto chvíli přerušil do vyjasnění příčiny hepatopatie a úpravy lab. parametrů. Dupilumab jako příčinu hepatopatie však považuji za velmi nepravděpodobnou. Uvidíte, zda podrobné hepatologické vyšetření neodhalí např. infekční příčinu apod.

Martin Tichý

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 26. 5. 2021 07:11

Dobrý den,
našla jsem včera v literatuře jen 2 podobné případy z roku 2021 (případ u 21 letého muže mi dnes již nejde zobrazit) a z 2020: Giant Cell Hepatitis Due to Drug-Induced Autoimmune Hepatitis from Dupilumab
Douglas, Scott R. MD1; Robey, Benjamin S. MD2; Jaeger, Nicholas R. MD3; Shah, Neeral L. MD, FACG2Author Information
The American Journal of Gastroenterology: October 2020 - Volume 115 - Issue - p S1326
doi: 10.14309/01.ajg.0000712100.65298.bf
Pokud by šlo o raritní lékem vyvolanou autoimunitní hepatitidu, pro což může svědčit návaznost reakce na zahájení léčby, bylo by dalším důkazem odeznění příznaků po ukončení léčby, takže je opravdu nutné dovyšetřit příčinu jaterních potíží a konzultovat případ s hepatologem.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

děkuji všem za vaše názory a doporučení

Tazatel byl s doporučeními spokojen