» Z oboru » Doporučení k očkování u pacientů s psoriázou a atopickou dermatitidou na biologické léčbě: Praktický průvodce

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Doporučení k očkování u pacientů s psoriázou a atopickou dermatitidou na biologické léčbě: Praktický průvodce

Odborné články
Doporučení k očkování u pacientů s psoriázou a atopickou dermatitidou na biologické léčbě: Praktický průvodce

Nové možnosti biologické léčby způsobily revoluci v léčbě psoriázy a atopické dermatitidy. Je dobré mít přehled o tom, jaká jsou doporučená očkování u nemocných s psoriázou a atopickou dermatitidou léčených biologickou terapií.
Které vakcíny jsou bezpečné a účinné? 

Abstrakt k článku:

Nástup biologických terapií proměnil léčbu chronických zánětlivých kožních onemocnění, jako je psoriáza a AD, a přinesl bezpečnou a účinnou terapii milionům pacientů. S rostoucím používáním těchto imunomodulačních léků je pro poskytovatele zdravotní péče a zejména dermatology, kteří jsou primárními předepisujícími biologické léčby psoriázy a AD, důležité, aby pochopili, jak se správně orientovat ve složitých doporučeních pro očkování těchto pacientů. Jak je shrnuto v článku, inaktivované vakcíny byly prokázány jako bezpečné nebo se jejich bezpečnost a účinnost předpokládají pro všechny pacienty léčené biologickou terapií, zatímco všem živým atenuovaným vakcínám je třeba se vyhnout. Diskutována jsou také současná doporučení ohledně očkování proti covidu-19 z března 2022; i když zůstávají zatím neměnná, mohou se časem změnit. Další zkoumání má také význam u některých biologických léků, u nichž ještě nebyly formálně provedeny klinické studie bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Proto je dobré mít přehled o očkování při léčbě schválenými biologickými látkami včetně inhibitorů TNFα, IL-12/23, IL-23, IL-17 a IL-4/13, se zvláštní poznámkou o aktuálních doporučeních pro očkování proti covidu-19.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35782480/

Sdílet