Cyklosporin a kritéria pro biologickou léčbu

22. 6. 2021 10:04

Vážení kolegové, mám 20 letou pacientku s těžkou atopickou dermatitidou, která se přistěhovala z jiného města, kde údajně byla léčena neúspěšně cyklosporinem. Z dodané dokumentace však vyplynulo jen zahájení léčby, další zmínky o cyklosporinu, průběhu léčby a hodnocení v dokumentaci neměla. Po domluvě jsme tedy opět zahájili léčbu v dávce 3 mg/kg, na kterou však pacientka výborně zareagovala i svědění ustalo. Jak dlouho a v jaké dávce byste doporučili podávat cyklosporin? A splnila by po případném roce úspěšné a tolerované léčby i takto kritéria, aby mohla dostat biologickou léčbu?
Děkuji za Vaše názory.

Reakce: 4

Léčba cyklosporinem může být krátkodobá (3-6 měsíců), kdy cykly je možné opakovat. Současně je možné podávání k dlouhodobější léčbě po dobu jednoho, nejvýše však 2 let . To platí pro léčbu atopické dermatitidy i psoriázy, viz článek o systémové léčbě psoriázy - Cetkovská, Kojanová et. al. Čes-slov Derm, 92, 2017, No. 1, p. 3-16
Velmi přehledný článek o léčbě atopické dermatitidy od autorky Benákové byl publikován v Čes-slov Derm, 94, 2019, No. 6, p. 223-231. Opět doporučuje, že kontinuální léčba cyklosporinem by neměla přesáhnout 2 roky.
Moje doporučení je asi následující, pokud bude cyklosporin fungovat a pacientka ho bude tolerovat, ponechala bych léčbu 2 roky. Je možné dle stavu dávku postupně snižovat i v průběhu těchto 2 let. Po uplynutí 2 let cyklosporin postupně vysadit. Pokud by došlo k relapsu onemocnění, je možné tyto relapsy zkusit zvládnout lokální léčbou, fototerapií, popř. jinými způsoby léčby, které jsou uváděné ve druhém článku.

Dobrý den, asi budete muset reagovat na vývoj v čase. U tak mladé pacientky, která již cyklosporin měla, bych si rozhodně ověřila délku a dávku v předchozím podávání. Vzhledem k tomu, že je mladá a bude chtít mít děti , bych spíše volila kratší podávání, snižování dávky a event. i cyklus. Pokud bude po vysazení cyklosporinu v remisi, která se udrží, není nutno plánovat biologickou terapii.

Dobry den,
pokud na lecbu cyklosporinem je ekzem pod kontrolu pokracoval bych s tim, ze bych pravidelne kontroloval krevni odbery a moc k vylouceni proteinurie. Maximalni dobu bych videl 1,5-2 roky. Pokud po vysazeni dojde k recidive nasadil bych biologickou lecbou nebo jinou moderni lecbou ktera muze byt v te dobe k dispozici.