» Přehled případů » Atopická dermatitida » časový odstup u dupilumabu

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

časový odstup u dupilumabu

4. 11. 2021
Dobrý den, Mohli byste mi poradit, s jakým časovým odstupem jsou myšlené dvě kontroly po sobě při hodnocení selhání účinnosti Dupixentu? Mám pacientku, která nyní po roce úspěšné léčby dupilumabem, nedosáhla EASI 50 při kontrole. Děkuji Vám za názory.
Sdílet

Reakce: 4

Dobry den,
to je velmi dobra a spravna otazka ale myslim si, ze neexistuje jasna odpoved. Za mne, pokud bych mel pacienta ktery pri kontrole nema EASI 50 bych ho pozval znovu za mesic, nejpozdeji za 2 mesice a pokud by znovu nemeli EASI50, pak bych lecbu vysadil

Dobrý den,

Nevím o tom, že by tento časový údaj byl někde taxativně stanoven. Postupoval bych asi podobně jako kolega Gkalpakiotis, i když si myslím, že chybou by nebylo počkat 12 týdnů k dalšímu vyhodnocení. 8 týdnů bych vyčkal určitě, zda se stav pacienta nezlepší a nebude dosaženo opět alespoň PASI 75.

Martin Tichý

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 5. 11. 2021 07:19

Jak již výše uvedení kolegové poukazují,není explicitně časový limit definován. Kloním se k názoru vyčkání do max. 8 týdnů k posouzení efektu terapie.

Salavec

Dobrý den, dle podmínek úhrady se "úspěšnost terapie vyhodnotí po 16 a po 24 týdnech od zahájení léčby a dále nejméně každých 24 týdnů, a bude ukončena v těchto případech.....při poklesu účinnosti pod EASI-50 při dvou po sobě následujících kontrolách". Dle mého lze chápat, že návštěvy by měly být nejdéle za 24 týdnů, ale vzhledem k tomu, že léky můžeme vydávat na max. 12 týdnů, měla by být další kontrola nejpozději za 12 týdnů. V případě, že bude návštěva kdykoliv dříve, lze ji vnímat jako 2. po sobě následující kontrolu a při trvání poklesu účinnosti pod EASI 50 by bylo nutné léčbu vysadit.