» Z oboru » Systémová léčba atopické dermatitidy: Systematický přehled a síťová metaanalýza randomizovaných studií

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Systémová léčba atopické dermatitidy: Systematický přehled a síťová metaanalýza randomizovaných studií

Odborné články
Systémová léčba atopické dermatitidy: Systematický přehled a síťová metaanalýza randomizovaných studií

Přinášíme Vám abstrakt odborného článku, který předkládá různé postupy systémové terapie atopické dermatitidy (AD) u pacientů se středně těžkou až těžkou formou AD. Práce shrnuje přínosy, výhody a nevýhody systémové terapie, porovnává jednotlivé přístupy. Jde o detailní metaanalýzu 149 randomizovaných studií. 

Abstrakt k článku:

Atopická dermatitida (AD) je zánětlivé kožní onemocnění s mnoha systémovými léčebnými postupy a nejistotou ohledně jejich srovnatelného dopadu na výsledky AD. Cílem práce bylo analyzovat a shrnout přínosy a negativa systémové léčby AD. 

Pro účely analýzy jsme od roku 2022 vyhledávali v databázích MEDLINE, EMBASE, CENTRAL, Web of Science a GREAT randomizované studie zabývající se systémovou léčbou a fototerapií AD. Dvojice recenzentů nezávisle na sobě prověřila záznamy, extrahovala data a posoudila riziko zkreslení. Síťové metaanalýzy s náhodnými efekty se zabývaly závažností AD, svěděním, spánkem, kvalitou života související s AD, vzplanutím a škodlivostí. Hodnocení jistoty důkazů bylo provedeno podle přístupu Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation.

Celkem jsme analyzovali 149 studií (28 686 pacientů se středně těžkou až těžkou formou AD) a hodnotili jsme 75 intervencí. Ukázalo se, že vysoká dávka upadacitinibu patří k nejúčinnějším u pěti ze šesti parametrů důležitých pro pacienta; vysoká dávka abrocitinibu a nízká dávka upadacitinibu patřily k nejúčinnějším u dvou parametrů. Tyto inhibitory Janusovy kinázy však patřily k nejškodlivějším z hlediska nárůstu výskytu nežádoucích účinků. Dupilumab, lebrikizumab a tralokinumab byly středně účinné a řadily se mezi nejbezpečnější, mírně zvyšovaly výskyt konjunktivitidy. Nízké dávky baricitinibu náležely k nejméně účinným. Účinnost a bezpečnost azathioprinu, perorálních kortikosteroidů, cyklosporinu, metotrexátu, mykofenolátu, fototerapie a mnoha nových látek nebyly s jistotou prokázány. 

Závěrem lze říci, že důkazy s vysokou mírou jistoty ukazují, že u jedinců se středně těžkou až těžkou formou AD patří vysoké dávky upadacitinibu k nejúčinnějším při řešení mnoha pro pacienta důležitých parametrů, ale také k nejškodlivějším. Vysoké dávky abrocitinibu a nízké dávky upadacitinibu jsou účinné, ale zároveň patří mezi nejškodlivější. Dupilumab, lebrikizumab a tralokinumab jsou středně účinné a mají příznivou bezpečnost.

Celý článek najdete ZDE.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38205736/

Sdílet