Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Z oboru » Připomeňte si Světový den atopického ekzému

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Připomeňte si Světový den atopického ekzému

Připomeňte si Světový den atopického ekzému

Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje značný počet dětí a má významný negativní dopad na postižené pacienty a jejich pečovatele. 

Udává se, že atopickým ekzémem trpí 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Toto kožní onemocnění postihuje stejně často muže i ženy. Asi 80 % případů se vyskytuje během prvních pěti let života, přičemž vysoký výskyt je zaznamenáván už v prvním roce. Výskyt atopické dermatitidy bohužel neustále stoupá. Prognóza je u atopického ekzému závažnější, pokud se rozvine již v útlém věku a při současném výskytu asthma bronchiale.1–3

Atopická dermatitida je heterogenní onemocnění doprovázené širokou variabilitou projevů a potenciálem identifikovat mnoho fenotypů, které mohou být relevantní pro prognózu a léčbu.4 Nedávné studie vedly k významnému vývoji v chápání patogeneze, epidemiologie a léčby AD. Prvním kontaktním místem pro mnoho pacientů s nově vzniklou AD je obvykle jejich praktický lékař nebo pediatr. Je tedy důležité, aby pediatři porozuměli základní patofyziologii a současným standardům péče o AD.5

Připomeňte si Světový den atopického ekzému, který připadá na 14. září.

Využijte možnosti konzultovat vhodnou terapii pacientů s atopickou dermatitidou na portále Atopie-online-mezioborove.cz. Stačí se zeptat odborného kolegia.

Zdroj: 
1.      Hašek J. Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění doporučeného postupu ČLnK. Prakt Lékáren [online] 2014;10:53–60, dostupné také z <http://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/02/03.pdf>. 
2.      Atopic eczema in children. Clinical guideline 57, National Institute for Health and Clinical Excellence, London, 2007; (10), ISBN 1-84629-559-9.
3.      https://cks.nice.org.uk/eczema-atopic! topicsummary, datum náhledu 4. 1. 2014.
4.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35170821/
5.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35698002/

 

Sdílet