Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Z oboru » Biologická léčba nejen u astmatu – nový pohled

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Biologická léčba nejen u astmatu – nový pohled

Kazuistiky Odborné články Videa
Biologická léčba nejen u astmatu – nový pohled

Poslechněte si přednášku na téma Biologická léčba nejen u astmatu – nový pohled, kterou připravil doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D., z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce. 

Zaměříme se v ní na pochopení základních principů a přínosů biologické terapie. Autor představuje indikační kritéria a popisuje dosavadní biologickou léčbu astmatu, včetně molekulárních cílů léčby těžkého astmatu se zánětem 2. typu. Seznámíme se s doporučením i s výsledky biologické léčby astmatu. 

Ve druhé části přednášky jsou popsány nové možnosti léčby astmatu v podobě účinné látky dupilumabu, zejména mechanismus terapie i osobní zkušenosti pana docenta s touto léčbou astmatu. Na příkladu kazuistiky pacientky L. B. úspěšně indikované k terapii dupilumabem je vysvětlen průběh a přínos terapie.  

Autor podotýká, že biologická léčba je velmi účinná, ale také nákladná a není kauzální, klade si za cíl snížení počtu těžkých exacerbací, případně významné snížení či úplné vysazení systémové kortikoterapie. Dále hovoří o terapeutických indikacích, jako jsou atopická dermatitida, astma a chronická rinosinusitida s nosní polypózou (CRSwNP).

V závěru přednášky zazní informace, že bylo možné indikovat dupilumab prostřednictvím paragrafu 16 (AB, CRSwNP, EoE), avšak to není aktuálně třeba, protože je tato léčba od 1. března 2022 u astmatu schválena SÚKL

Podrobněji v přednášce (pro zobrazení na celou obrazovku, klikněte na ikonu v pravém dolním rohu na liště pod videem):

Sdílet