Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Z oboru » Autoimunita: Nové zaměření na nosní polypy

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Autoimunita: Nové zaměření na nosní polypy

Odborné články
Autoimunita: Nové zaměření na nosní polypy

Rádi bychom Vás upozornili na zajímavý článek zaměřený na roli autoimunity v patogenezi chronické rinosinusitidy s nosními polypy. Co víme o mechanismu zprostředkovaném mikrobiomy, abnormální imunitě hostitele a genetických změnách?

Abstrakt k článku:

Chronická rinosinusitida s nosními polypy (CRSwNP) byla dlouho považována za benigní chronické zánětlivé a hyperplastické onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že na patologii nosních polypů se podílejí mechanismy související s autoimunitou. Aktivované plazmatické buňky, eozinofily, bazofily, vrozené lymfocyty 2. typu, žírné buňky a prozánětlivý cytokin ve tkáni polypů ukazují na mobilizaci vrozených a adaptivních imunitních drah během tvorby polypů. Objev řady autoprotilátek dále podporuje autoimunitní povahu nosních polypů. Lokální dysregulace homeostázy, infekce a chronický zánět mohou vyvolat autoimunitu prostřednictvím několika mechanismů, včetně nadprodukce autoantigenů, mikrobiální translokace, molekulární mimikry, superantigenů, aktivace nebo inhibice receptorů, aktivace přihlížejících, dysregulace Toll-like receptorů (TLR), šíření epitopů, komplementarity autoantigenů. Článek přináší detailní informace o mechanismu zprostředkovaném mikrobiomy, abnormální imunitě hostitele a genetických změnách. Dozvíte se tak, jaká je aktuální role autoimunity v patogenezi chronické rinosinusitidy s nosními polypy.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37176151/

Sdílet