» Přehled případů » Atopická dermatitida » Atopická dermatitida u 4,5leté holčičky

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Atopická dermatitida u 4,5leté holčičky

24. 2. 2021
Dobrý den, Mám 4,5 letou pacientku s projevy atopického ekzému již od kojeneckého věku. Projevy postupně mizí, více se ohraničují pouze do záhybů v loketních jamkách a podkolenních. Nyní začala chodit do školky a trápí ji projevy na rukou. Nejvíce ji zlobí dlaně a prstíky, které má zvláště v zimě rozpraskané a velmi suché. Zavedli jsme režimová opatření, přeléčili opakovaně kortikosteroidy, ale projevy se velmi brzy vracejí. Maminka dítěte i pacientka jsou velmi nešťastné. Můžete mi, prosím, poradit, jak terapii upravit? Předem děkuji za Vaše názory.
Sdílet

Reakce kolegia: 5

Dobrý den,
projevy na ručičkách jsou v tomto věku velmi časté. Léčba musí být komplexní, tj. jsou nutná režimová opatření a k tomu odpovídající lokální terapie.
Ve školce zkusit vynechat výtvarné aktivity, kde pacientka pracuje s otevřenými barvami, lepidly nebo keramickou hmotou. Je vhodné používat tuhá mýdla, nejlépe ta z lékáren určená pro atopiky.
Velmi důležitá je pravidelné promazávání emolientii. Volíme lehké základy vícekrát denně.
Kožní projevy pak předléčujeme nejlépe vzhledem k časté impetiginizaci projevů kombinací kortikosteroidu a antibiotika. Léčba by měla trvat minimálně 5, lépe až 7 dní. Aplikace je 2x denně.
Pokud se projevy vracejí, pak ihned na léčbu kortikosteroidy navazujeme léčbou topickými imunomodulátory (pimecrolimus/tacrolimus).
Jejich aplikace by měla být první 2 týdny 2x denně, poté denně na noc po týden a následuje tzv. proaktivní režim v aplikaci 2x týdně na noc v dny ne po sobě jdoucí. Tato aplikace by měla být dlouhodobá, cca po dobu 6-8 týdnů, do stabilizace stavu.
Topické imunomodulátory se nesmí kombinovat s kortikoidy, smějí být aplikovány pouze na kůži bez známek virové nebo bakteriální infekce.

Dobrý den,

v zásadě souhlasím s odpovědí výše týkající se lokální léčby. Doplnila bych současně, že je nutné u holčičky vyloučit alergicou kontaktní dermatitidu na složky extern, součásti hraček a probrat pečlivě aktivity dítěte. Často bývá prokázána kontaktní senzibilizace na parfemaci, konzervační přípravky, atp. U holčičky by měly být provedené epikutánní testy, a to nejen s evropskou základní sadou.

Dobrý den, jen doplňuji, že ve školkách dělají neplechu levná mýdla, děti se také budou nyní více mýt a asi i dezinfikovat ručky. Pokud se ekzém již stěhuje do predilekcí, nezapomínat i na klasická režimová opatření doma ( suchý vzduch, textilie, domácí mazlíčci, domácí hygiena a promazávání, alergeny ve stravě apod.) Nepíšete, jaká mají emolientia, v zimě je výborný např. Aquaphor od Eucerinu.

Vedle již zmíněné lokální terapie v příspěvcích výše uvedených autorek nutná režimová opatření a vyloučení působení potentních senzibilizátorů zevního prostředí. Podtrhuji vhodnost odzkoušení imunomodulačních prostředků v lokální aplikaci. Podrobná analýza aktivit dítěte ve školním i domácím prostředí. Desinfekci rukou přípravky ve formě aquagelu, ne v alkoholovém vehikulu.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Moc děkuji, velmi si cením možnosti této konzultace.

Tazatel byl s doporučeními spokojen