» Přehled případů » Chronická rinosinusitida s nosní polypózou (CRSwNP) » Astmatik s chronickou rinosinusitidou s polypy

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Astmatik s chronickou rinosinusitidou s polypy

10. 3. 2022
Dobrý den, pečujeme ambulantně o 46letého muže, astmatika s chronickou rinosinusitidou s polypy. Absolvoval dvě operace pro nosní polypózu v posledních 6 letech na okresním ORL pracovišti, trvale léčen lokálním intranasálním kortikoidem. Od počátku léčby trpí v podstatě anosmií. Nyní pro opětovnou objemnou recidivu polypózy po aplikaci krátkodobé pulsní léčby peroráními kortikoidy má jen minimální úlevu. Pacient se nás dotázal na vhodnost revizní operace. Domníváte se, že je vhodným adeptem pro biologickou léčbu? Nebo nejprve provést další operaci? Odeslat pacienta k operaci na vyšší pracoviště?
Sdílet

Reakce: 2

Kombinace astmatu s chronickou rinosinusitidou s polypy u pacienta po opakovaných operacích, dlouhodobé léčbě lokálními kortikoidy a po pulsní léčbě orálními kortikoidy bez adekvátního efektu je velmi vhodnou indikací k biologické léčbě dupilumabem. Tato volba dává možnost se vyhnout rizikové opakované revizní operaci.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji za vyjádření k mému dotazu.